Raft.cz

Tisk z adresy http://reky.cz/forum-Re--Hamr.aspx?ID_prispevku=4537

Diskusní fórum Hamr


Diskuse nad tématem
Hamr, řeka: Nežárka, kavol, 21.01.2020 10:11
>>>
21.01.2020 8:08 AVTS informuje o stavbě MVE na jezu Hamr na Nežárce. Manipulační řád ale počítá s vodáky a od poloviny května do poloviny září poteče voda sportovní propustí s průtokem 2 m3/s. Mimo toto období bude vtok do propusti trvale zahrazen dřevěným hrazením.
<<<

hm, takže v sezóně se zase bude přenášet ...

... moment, Hamr, na Nežárce?

tam je přece jez už přestavěný a elektrárna jede???

první víkend v listopadu byla šlajsna nesjízdná (hlavněže je tam na druhý straně zase krásný rybochod ...), ale s plastem to šlo v pohodě po tělese

Odpovědět

|_Re: Hamr, řeka: Nežárka, Robert, 21.01.2020 12:45
Ahoj,
také jsem si té formulace všiml. Napřed mi proletělo hlavou, že vodák sjíždí celoročně a že v popsanou dobu je to sezóna z pohledu půjčovnových splouvačů. Pak jsem se podíval na stránky AVTS a zjistil, že je to všechno vlastně projekt půjčoven.

Nejspíš nám na tom Hamru AVTS zařídilo, že než by tam tekl jeden kubík pořád, tak tam v letě potečou dva pro půjčovny a ve zbývajícím čase pro nás nic.

Odpovědět

|_Re: Hamr, řeka: Nežárka, kavol, 21.01.2020 13:24
hm, na AVTS už to píšou v minulém čase

...

tak naokraj, trošku nechápu, proč se to musí zahrazovat - co kdyby se to rovnou vybudovalo tak, že koruna bude výš než vtok do propusti, propust výš než vtok do elektrárny, a elektrárna výš než rybochod?

- to by se regulovalo samo, MZP by byl puštěný rybochodem (předpokládám, že bude stanoven na nějaké takové úrovni zhruba se shodující s potřebami rybochodu?), takže by koruna mohla být suchá a šlo by přes ní teprve to, co se nevejde do šlajsny, místo toho, aby šlajsna byla zahražená, suchá, a nevyužitá voda tekla přes korunu

Odpovědět

|_Re: Hamr, řeka: Nežárka, Petr, 22.01.2020 10:08
Voda se přes korunu jezu nechává přetékat z důvodu zvýšení životnosti přelivné plochy. Pokud by se střídalo sucho, teplo, mokro atd., mohlo by dojít ke vzniku prasklin, snížilo by to pevnost betonu a tím pádem i celé konstrukce. Proto se jezy nechávají přetékat alespoň nějakou minimální vrstvou vody. Alespoň takto mi to bylo vysvětleno vodohospodáři.

Odpovědět

|_Re: Hamr, řeka: Nežárka, kavol, 22.01.2020 10:59
dík za info

nicméně ... teorie hezká, v praxi to považuju spíše za výmluvu - anebo máme po republice tolik majitelů různých vodních staveb (nejde jen o jezy), kterým na jejich majetku nezáleží, že si to nechávají schnout, i když by nemuseli a dle výše uvedeného neměli?

co takové přečerpávačky, tam je ta zátěž opětovným namočením a schnutím extrémní, navíc na jejich dobré kondici záleží krapet víc než na běžném tělese jezu, ale že by se někde polívala hráz, aby se to na ní nestřídalo, to jsem teda ještě nikde neviděl ...

Odpovědět

|_Re: Hamr, řeka: Nežárka, Hanizek, 23.01.2020 20:53
Ahoj

Právě že u těch přečerpávaček je to veliký problém. Dlouhé Stráně mají např. horná nádrž "vystlanou" speciálním asfaltem od někud z tramtárie, protože by to údajně nic jiného nevydrželo (tam hraje roli i nadmořská výšk). Stálo to majlant a výsledek stojí stejně za prd (průsaky přesahovaly projektované hodnoty).

Honza

Odpovědět

|_Re: Hamr, řeka: Nežárka, Petr, 21.01.2020 13:47
Toto rozhodnutí padlo před vznikem AVTS eagri.cz/public/app/crve/crve/... a ani nebylo s námi vůbec připomínkováno. Jelikož je teď propust uzavřena, tak se vodáci ptají, proč tomu tak je. Z tohoto důvodu byla informace o časovém období uveřejněna.

A AVTS opravdu není projektem půjčoven. Ty jsou, bohužel jako jediní, ochotny zafinancovat aktivity spolku ve prospěch všech vodáků. Brzo se dozvíte, že rybáři chtějí zabránit pouštění vody na Moravici, že nám chtějí stavět další MVE na turistických úsecích, že se opět chystá novela zákona a bude nutné zajistit podporu poslanců k pozměňovacím návrhům, které někdo musí připravit, vyargumentovat, zajistit jejich podání na plénu atd. Tyto aktivity se opravdu nedají dělat jen na základě lásky k vodáckému sportu a zdarma. Proto by bylo super, pokud by se zapojili i vodáci, kterým není osud našich řek lhostejný.

Odpovědět

|_Re: Hamr, řeka: Nežárka, Lapťa, latera.libor~volny.cz, 21.01.2020 18:25
Ahoj Petře, velice si vážím Tvé práce pro nás všechny, kteří si říkáme "vodáci", ať už si pod tím představuje kdo chce - co chce.
Několik let sleduji dění díky tomuto webu a bylo mi jasné, že dřív nebo později musí problémy vyústit v založení silné lobbistické organizace, která bude naše zájmy hájit -už proto, jak píšeš, že to nelze dělat zdarma.
Když jsem zaznamenal založení AVTS, byl jsem pevně rozhodnutý se stát členem, už jen proto, abych na činnost přispěl. Ovšem po prostudování zápisů a zjištění, že i jako fyzická osoba budu za přidružené (nehlasovací) členství platit 2.000,- členský příspěvek, mne od tohoto úmyslu okamžitě odvedlo.
Myslím si, že nás, kteří nejsou členy žádných členských spolků bude víc a můj odhad je, že jste se touto neuváženou výší připravili cca o 50 tis. ročně.
Nic to nemění na tom, že jsem ochoten na činnost AVTS přispět dle svých fin. možností, ale o členství už rozhodně neuvažuju.

Odpovědět

|_Re: Hamr, řeka: Nežárka, Aleš N., 21.01.2020 19:52
No, jsem zrovna ten, který není členem žádných spolků či organizací, tedy až na AVTS. Její založení jsem přivítal. Je pravda, že mě překvapila výše příspěvku, ale rozhodně mě to neodradilo, protože důvěřuji lidem, kteří tuto organizaci představují a protože sám své vodácké zájmy neumím efektivně hájit. Přišlo mi proto, že dát někomu prostředky, aby to pro mě (a za mě) dělal, je pro mě nejlepší řešení.
Je jasné, že pro někoho to může být moc, pak je ale myslím možné (bez členství) poslat jakýkoli jiný příspěvek (č.ú. mají na webu).
Bohužel asi nelze čekat, že přispěvateli (či členy) se masivně stanou statisíce lidí, kteří jednou ročně vyrazí na vodu. Ti to v létě nějak sdrncají a dál je jim to putna.
To je na nás - my, kteří celý rok narážíme na hladové elektrárníky, rybáře, betonáře, trávníkáře..., prostě všechny, kteří si vodu chtějí ukrást jen pro sebe. V tom nikdo z nás sám nic nezmůže Smajlík .

Odpovědět

|_Re: Hamr, řeka: Nežárka, Petr, 22.01.2020 9:21
Když jsme vloni na jaře spolek zakládali, bylo téma jednotlivců v asociaci docela zásadní. Velmi o členství vodáků stojíme, protože chceme hájit i jejich zájmy. Ale řešili jsme, zda může mít jednotlivec stejnou váhu hlasů, jako zástupce svazu o několika tisících členů. Je to poměrně složité, jak to nastavit, a proto jsme udělali formu prozatímního přidruženého člena. Netušili jsme, jaký bude zájem, abychom to byli schopni vůbec organizačně zvládnout. Proto i ta výše příspěvku. O problému chceme teď během členské schůze v únoru hovořit. Stačí si projít zápisy z výboru, kde je toto téma otevřeno. Na druhou stranu je obvykle většina lidí v podobných spolcích velmi pasivních a tak řešíme, jestli by nebylo lepší, aby nám poslali jen finanční podporu bez nároku na členství.

Odpovědět

|_Re: Hamr, řeka: Nežárka, Kuba Turek, jakub.turek~horydoly.cz, 22.01.2020 10:34
To se přece obvykle řeší váhou hlasu. Tedy kolik máš členů, tolik hlasů máš na Valné hromadě.

Mám z zkušenosti z Českého horolezeckého svazu, a tam automaticky předsedové klubů/oddílů/spolků podle stanov zastupují své lidi. Individuální členové hlasují sami za sebe.

Každý ovšem může dát plnou moc (stačí podpis) komukoliv na hlasování - tedy i individuální členové nakonec mohou mít docela silné zastoupení při hlasování, případně kolektivní členové klubů se mohou vydělit z hlasování svého předsedy a přenechat svůj hlas někomu jinému anebo hlasovat sami.

Síla tohoto systému se ukázala zatím jen párkrát, ale vždy to bylo, když šlo o něco pro horolezce zásadního.

Odpovědět

|_Re: Hamr, řeka: Nežárka, Petr, 22.01.2020 10:49
Rozumím, ale pokud např. Klub českých turistů má přes 31 000 členů, pak ho nikdo nikdy nepřehlasuje. To samé platí o skautech, ČSK ...
Je nutné si uvědomit, až v AVTS jsou opravdu velké svazy s velkými počty členů a ne jen oddíly s pár desítkami.

Odpovědět

|_Re: Hamr, řeka: Nežárka, Kuba Turek, jakub.turek~horydoly.cz, 23.01.2020 18:23
V ČHS jde sice o řád menší čísla, ale tyhle nepoměry se tam řeší také. Asi půlka lidí jsou individuální členové, pak je tam pár velkých oddílů, které kdyby se domluvily, tak převálcují všechny ostatní, a pak také velmi početné komerční oddíly s mnoha dětmi, u nichž není tak úplně jasná reálná váha hlasu (tedy jestli děti, které vlastně ani nevědí, že jsou členy, vědí, o co se jedná, a jestli je legitimní, aby je jakoby zprostředkovaně zastupovali rodiče nebo trenéři).

Ale tyhle věci se řeší různými omezeními. Základem však zůstává co hlas, to člen.

Odpovědět

|_Re: Hamr, řeka: Nežárka, Medák, 22.01.2020 12:30
"Bohužel asi nelze čekat, že přispěvateli (či členy) se masivně stanou statisíce lidí, kteří jednou ročně vyrazí na vodu. Ti to v létě nějak sdrncají a dál je jim to putna." ... putna jim to možná bude, ale myslím, že rozhodně ne všem, dokonce myslím, že většině to právě putna nebude. Že by kvůli tomu vstupovali do nějakého spolku, navíc s min. příspěvkem/vkladem dvou litrů, je samozřejmě holý nesmysl. Nicméně kdyby konkrétně půjčovny dali možnost ke každé výpůjčce přidat třeba 10 Kč jako příspěvek spolku, tak už by se mohlo jednat o velmi zajímavá čísla. A při vhodné prezentaci si myslím, že tu "pětku" by dal každý druhý, minimálně.

Otázkou je, nakolik by zejména velké půjčovny byly ochotny do toho jít a jak moc velká by to byla pakárna co se administrativy týče ... v naší drahé rodné zemi bych zrovna tady čekal nej kámen úrazu.

Odpovědět

|_Re: Hamr, řeka: Nežárka, Robert, 23.01.2020 5:34
Když přijdu do restaurace a dostanu tam hnusné jídlo, tak už se tam nevrátím. Ani mě nenapadne, abych přispíval deset korun na sháňku lepšího kuchaře.

Půjčovny by si měly uvědomovat, co si mají hlídat, aby nepřicházely o klienty. Možná si vztah mezi suchými řekami a počty klientů neuvědomují. Ale daleko víc bych věřil tomu, že už moc dobře vědí, že Petr je typ chlapa, co se dlouho nevydrží dívat na to, že je něco špatně, a dá to do pořádku.

Odpovědět

|_Re: Hamr, řeka: Nežárka, Guma, guma.plovouci~seznam.cz, 23.01.2020 9:45
Ahoj, to je docela vtipný příklad s tím kuchařem :)

Ale zrovna já bych příspěvek k půjčovnému dal. Občas si půjčím loď od Dronte, vím, že majitel je solidní chlap, který je s Petrem v Asociaci (nějakého de.ila by si Petr do výboru asi nevzal) a věřím, že ten příspěvek by doputoval tam, kam má.

Jinak členský příspěvek Kč 2000,- je samozřejmě takovým omezením, že jej podle mě zaplatí jen pár jedinců za rok. (Když by byl Kč 500,-, což AVTS zvažovalo, tak nicméně odhaduji taky maximálně pár stovek členů.)

Na druhou stranu je otázka, zdali je to špatně. Protože většina členské základny je skutečně pasivní a zbytek jsou troublemakeři.:) A těch pár výjimek, kteří jsou ochotní a zároveň akceschopní (viz Vladimír) jde určitě zapojit i jinak než přes členství.

Odpovědět

|_Re: Hamr, řeka: Nežárka, Lapťa, latera.libor~volny.cz, 23.01.2020 10:35
Ahoj, tak se tu rozjela docela záplava...
Gumo, koukám, že máme stejné počty (500x100).

Aleši N. -jsem rád, že se najdou lidé jako Ty.

Petře -asi máš pravdu, je to tak, že i kdybych byl členem, tak jen pasivním (aktivně jsem zapojen v jiných oblastech a vše dělat naplno nejde). Hlasovací práva si myslím máte dobře, síla spoluúčasti= síla hlasů. Ten nápad se sbírkou při půjčování je minimálně k zamyšlení, myslím, že by se našlo dost ochotných - teda asi ne uřvané ožralé tlupy, ale půjčují i jiní -rodinky, lidé kteří nemají logistiku atd. a mohlo by se tudy stéct mnoho potůčků v docela zajímavou řeku.

Za mojí osobu, držím palce a jdu se mrknout na ten účet, jestli vše dám, tak máte ode mne 500,- ročně bez hlasování.
Ahoj na vodě!

Odpovědět

|_Re: Hamr, řeka: Nežárka, Aleš N., 23.01.2020 18:06
Ahoj,
ulevilo se mi, začínal jsem tu z té diskuze mít trochu depku. Hledat ve všem mouchy a kritizovat umí každý, to nestojí moc úsilí. Naopak něco vytvořit, spolupodílet se na něčem, to už vyžaduje čas, energii a... peníze, pochopitelně.
Mám rád sdružení lidí - spolky, chcete-li, které spojuje něco konstruktivního, pozitivního, nadšení pro něco.
Mezi zahrádkáři se určitě najdou velmi různé názory na způsoby pěstování, ošetřování atd, ale spojuje se stejná vášeň, něco pěkného vypěstovat (a pochlubit se tím Smajlík )
Co spojuje nás? Chceme potoky a řeky, kde budeme moci co nejčastěji v roce plout bez zbytečných rušení a omezení. Zkusme se na to soustředit. Kdo se na tom chce podílet, způsob jistě najde.
Ahoj Smajlík

Odpovědět

|_Re: Hamr, řeka: Nežárka, Klasik, 23.01.2020 10:50
Jsme zemi, kde se bohužel běžně kupují voliči. V této banánové republice neexistuje dobré řešení (fiktivní členové hlasování kontra neschopnost sehnat potřebné množství hlasujících ... o tom by asi každý mohl vyprávět, velmi tenký led). Z toho pohledu věřím, že pánové domluvili to nejlepší co mohli a ti jednotlivci jsou zde velmi riziková skupina. Smajlík

Smajlík Smajlík

Odpovědět

|_Re: Hamr, řeka: Nežárka, Medák, 23.01.2020 14:09
Co to je za nesmysl? Půjčovny slouží pouze jako prostředníci, díky kterým ten příspěvek doputuje do AVTS. Samy by z toho neměly lautr nic. Pokud by ti tam ta půjčovna vadila, tak je samozřejmě možné, aby jen AVTS dělaly PR, třeba na tiskopisu smlouvy o vypůjčení, kde bude číslo účtu AVTS.

Vtip je samozřejmě v tom, že při té platbě těch pár korun dá podle mého názoru docela dost lidí, řádově méně si pak časem někde vzpomene poslat peníze na účet, resp. najde tu smlouvu. Já aspoň si loď půjčím, vrátím a nejpozději doma při vybalování věcí smlouvu vyhodím.

Já samozřejmě netuším kolik půjčovny AVTS přispívají, ale jsem přesvědčen, že kdyby byť jen 1/4 lidí při vypůjčení dala těch 10 Kč, tak to bude výrazně víc než činí stávající příspěvek půjčoven.


Odpovědět

 


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

27.05.2020 10:03 Ministerstvo zdravotnictví důrazně nedoporučuje dětské putovní tábory. Pro mnohé oddíly to ale může mít likvidační následky. AVTS se proti tomu postavila a snaží se toto rozhodnutí zvrátit. Více v tiskové zprávě AVTS.
20.05.2020 8:44 ČPV Sázava, Jihlava ani Svratka se konat nebude. Není dostatek vody pro konání akcí. Bude se ale pouštět voda na Moravici 30.5. od 7:00. Z Podhradí poteče cca 9m3/s z důvodu čištění přivaděče, což je ideál pro kanoe a kajaky.
19.05.2020 9:01 Horní mlýn v Bechyni na Lužnici je již bez obtíží přenositelný vpravo. Původní oplocení bylo odstraněno, a tak je možné přenést lodě přes lávku do podjezí místo složitého a dlouhého přenášení okolo mlýna.
18.05.2020 10:32 Tradiční vysedací místo v Krňovicích na Orlici je nedostupné pro auta z důvodu opravy silnice a kanalizace v obci až do 19.7.2020. Končit se tak musí buď výše ve Štěňkově nebo níže v Nepasicích.
07.05.2020 20:27 Konečně máme aplikaci pro mobilní telefony! Měla by fungovat multiplatformě a to i offline. Zatím v testovacím režimu. Později půjde stáhnout z google play, ale pokud nám chcete pomoci s vývojem, budeme rádi za případné poznatky a náměty. Apka je na mobil.raft.cz.
06.05.2020 8:40 Plánované splutí Moravice 9.-10.5. 2020 se neuskuteční. Nebude se konat ani vypouštění vody za účelem zajištění "sportoviště řeka Moravice". Venkovní sportoviště jsou totiž povolená namísto veřejných akcí, ale i tak organizátoři neuspěli.
27.04.2020 14:22 NP Šumava spustil teprve dnes registrační systém, ve kterém je možné provést rezervaci splutí z Lenory. Splouvání ale bude možné až od 1. června, ceny zůstávají shodné s loňským rokem.
23.04.2020 9:24 Pan poslanec Janda na svém blogu uveřejnil záměr načíst pozměňovací návrhy Asociace vodní turistiky a sportu v rámci chystané novely vodního zákona.
24.03.2020 9:56 Unikátní přehled vodácké literatury naleznete kde jinde, než na raft.cz. Vodácká knihovna eviduje i knihy, které jsou dostupné ve vodáckém muzeu ve Zruči.
31.05. Ztráta: Zdravím, dne 30. 5. 2020 jsem na Ohři, na jezu Hubertus, přišel o svou kameru Sony FDR x1000v. Byla

26.05. Bazar prodám: Prodám kánoi typ Vltava ve skvělém stavu. Nově opravená, velmi stabilní, vhodná na rybaření i na spl

25.05. Bazar prodám: prodám víceméně nové vodácké helmy Pro-Tec Ace wake, nejpoužívanější vodácká kvalitní helma, jen 1x

25.05. Bazar koupím: Koupím nafukovací lod Gumotex Pálava, bud nový model nebo i eventuelně zachovalý starý model za dobr

15.05. Bazar prodám: Fluid Solo L Expedition - velký kajak na potoky i vodnaté řeky. Pohodlné komfortní sezení, výborný s

12.05. Ztráta: Dámský neoprén- byl starší ale s velkou citovou hodnotou- ztratili jsme ho na parkovišti na keříčkác

12.05. Kdo vezme: Ahoj,vzal by někdo sebou na vodu dvě holky (18-19 let), uz jsme na vodě byly..spíše jako háčci

07.05. Volné místo: teď na víkend Vltava? pátek - neděle. Mám Pálavu a zatím jsem solo...

05.05. Bazar prodám: Prodám plastový kajak Waka OG, vhodný pro začátečníky i pokročilé jezdce. Objem 360l, váha jezdce 65

05.05. Bazar prodám: Prodám plastový kajak Waka OG, vhodný pro začátečníky i pokročilé jezdce. Objem 360l, váha jezdce 65

Reklama
Vtip Karla Macase
18.05. Orlice: Tradiční vysedací místo v Krňovicích je nedostupné pro auta z důvodu opravy silnice a kanalizace v o
28.04. Chrudimka: Jez Kalousov ř.km 16,4 je v rekonstrukci. Před jezem je panelový brod. Nad jezem chybí přistávac
27.04. Moravská Sázava: Jez v Lupěném vypadá jako pohodová skluzavka, 4.3. jsme jej jeli za víc než dostatečného vodního sta
27.04. Svratka: Mezi mosty na 46,6 (Pořící)a 46,0 (Renenská třída) je přes celou šíři koryta natažena norná stěna, s
12.04. Vltava: Ahoj, pozor na jezu pod Papouščí skalou, je tam rekonstrukce jezu, propust vpravo je nová a zúžená,
06.04. Sázava: na Lesním jezu na Sázavě jsou kameny ve šlajsně. Nevím, jestli se tam navalily nebo i zabetonovány,
30.03. Mže: Ahoj, na Mži ve Svojšíně se opravuje most, plavba pod ním je nemožná kůli lešenářským trubkám. Naště
16.03. Jizera: První velká peřej z Riegrovky (vždy prohlednout) s úvodními velkými balvany je zaterasana kládami.
12.03. Chrudimka: Varování pro všechny, kdo chtějí skákat vyrovnávačku ve Svídnici - podle místních tam pod hrází po l
21.02. Desná: Ahoj, včera jsem byl u Desné v Rapotíně/Petrově a nový zvedací jez (s železnou lávkou nad ním) už by

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama Výprodej lodí Samba a Vydra